Odstranění plísně na zdi

 

Plíseň na zdech bytu, domu nebo fasády. Odkud se bere, jaká je nejlepší prevence a jak si nejlépe poradit s jejím odstraněním?

Nejvíce se plísním daří ve vlhkém prostředí. Vlhkost je tedy nejlepším přítelem plísní. Výměna oken, zateplování, snaha šetřit energiemi na vytápění, nedostatečné větrání nebo vytápění, vedou k rozšířenému výskytu plísní v domech a bytech.

Například k výskytu plísní na povrchu fasád dochází vlivem kondenzace vzdušné vlhkosti. Do vzduchu se tak z povrchu fasád, kde se vyskytují plísně, dostává vysoké množství spor. A právě spory se do vnitřních prostor bytů a domů paradoxně dostávají při větrání. Tím samozřejmě nechceme říci, abyste nevětrali. Právě naopak. Jen jedna rada, na kterou přišli experti z ČVÚT. Větrání se míjí účinkem ve chvíli, když venku prší. Efekt může být v tomto případě zcela opačný.

Vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi čtyřiceti a padesáti procenty. Rozhodně by neměla překročit šedesátiprocentní hranici. Právě při překračování těchto hodnot se zvyšuje pravděpodobnost vzniku škodlivých plísní. Pokud máte pocit, že je u vás v bytě příliš vlhko, změřte si hladinu vlhkoměrem, případně se poraďte s odborníky.

   Pojďme si teď říci něco o prevenci. Co je největším nepřítelem plísní?

   Nejjednodušší způsob, jak vysokou vlhkost a tedy i tvorbu nevzhledných a zdraví škodlivých fleků a map snížit, je více topit a větrat. V nejlepším možném případě vytvořit stálý mírný průvan. Někdy například jednoduše postačí větrák, který používáme v letních parnech. Pokud něco plísně nemají rády, je to právě proud vzduchu.

   Podívejme se teď přímo na postup, který jsme v boji proti plísním použili při malování ve firmě HYDRO-FLEX-ZBA, s.r.o.

   V přízemí firmy bylo třeba si poradit s plísní a větší vlhkostí. Zde jsme použili k likvidaci plísní fungicidní přípravky. Jeden z nejznámějších přípravků proti plísni je fungisan. Fungisan je znám jako bezchlorový přípravek proti plísni s dlouhodobou prevencí vzniku plísní, řas, kvasinek a bakterií. Používá se v interiérech bytů, domů nebo kanceláří, případně k aplikaci již zmiňovaných fasád domů. Fungisan se přidává jako přísada proti plísním do stavebních hmot a nátěrů, případně lze aplikovat přímo na požadovaný povrch.

 

   Náš postup:

Nejprve jsme oškrábali a vydezinfikovali stěny. Na důkladně očištěný povrch jsme aplikovali přípravek proti plísním. Některé malířské barvy v sobě již obsahují preventivní přípravky proti plísním nebo je lze do barvy přidat. Postup většinou naleznete na obalu přípravku.

   V našem případě jsme použili běžný bílý Primalex Plus a následně jsme zeď přetřeli průhledným ochranným nátěrem proti plísním Laget Samurai G, který zamezuje výskytu a znovu tvoření plísní.

 

   Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Ve venkovním prostředí rostou nejčastěji na rostlinném opadu a v půdě. Mohou růst v širokém rozmezí teplot, většinou se jim daří při teplotě kolem 25 °C. Proto se plísním nejvíce daří v přírodě od jara do podzimu. Ale také po celý rok v domech s vlhkými zdmi. Na zdech jsou živinami pro plísně mikročástečky organické hmoty z ovzduší. Plísně však dokáží růst a rozmnožovat se i při teplotách pod 10 °C, známe je rostoucí např. i na potravinách v lednici. Takže mohou růst i na zdech bytů. ve kterých se příliš netopí. Ještě jednou si zopakujme, aby se plísně netvořili, je zapotřebí větrat, ale také dostatečně topit.

 

Pokud se Vám už plísěň rozmnožila a nechcete se do boje s ní pouštět sami, rádi Vám pomůžeme s jejím odstraněním.